Свобода преси доступна лиш тим, хто її купив

Якщо ви і ваші друзі вирішили зробити дуже важливу заяву – скажімо, про знищення старих секвой на північно-західному Тихоокеанському узбережжі США – і якщо вам дуже пощастить (і якщо ви дуже багаті ), можливо, ви зможете зібрати достатньо грошей для передачі свого послання в ефір один раз. Тим часом, транснаціональні корпорації, що займаються вирубкою лісу, зможуть викупити час перед вашим посланням, і одразу ж за ним, а потім ще три рази за вечір. Завтра, післязавтра і після-післязавтра вони виступлять ще декілька разів з протилежними заявами. У деяких корпорацій на рекламу виділяється від 100 млн до 1 млрд доларів на рік. Ясно, що для них телебачення перетворилось в «приватне мас-медіа». … Як справедливо зазначив Е. Дж. Ліблінг, «Свобода преси доступна лиш тим, хто її купив».

100 крупних корпорацій виготовляють ліки, хімічні препарати, косметику, автомобілі, нафту, а також займаються добутком корисних копалин. Яку б рекламу ви не дивилися – чи аспірин, автомобіль чи косметика – послання одне і те ж: предмети споживання роблять вас щасливішими.

Тому у нас найбільше і найміцніше телебачення, і воно фінансується людьми з однаковими поглядами на життя. Вони безсоромно виражають ці погляди. Розкриємо жахливу статистику. Кожен американець бачить за рік приблизно 21 000 рекламних оголошень. Тобто, 21000 повторюваних, фактично ідентичних, агресивно впроваджуваних у свідомість послань з вимогою: Купуйте негайно!

Отже, цілий народ сидить кожен вечір перед телебаченням, приймаючи рекламу в формі образів, з частотою 21 000 в рік. Як тут не порівняти телебачення… з системою масової промивки мізків! Я гадаю, це має нас стривожити.

Уривок з книги Джеррі Мандера «За відсутності святого. Провал технологій і доля корінних народів» («In the Absence of the Sacred: The Failure of Technology and the Survival of the Indian Nations»)

Про автора:
Джері Мандер (1936 р.н.) – американський суспільний діяч та дослідник, автор ряду фундаментальних робіт на тематику охорони довкілля, бід спричинених капіталізмом, та суспільних проблем. Найбільш знаний за свою книгу «Чотири аргументи за ліквідацію телебачення».

Залишити відгук

Ваш е-mail не буде оприлюднено! Обов'язкові поля позначено *