Hot! Інший образ людини

Фашизм породив нову суспільну мораль, відмінну від моралі демократичної і передбачає витворення іншого людського типу, який ігнорує і заперечує демократія.

Ліберали вірять в природну доброту людини, в прогрес, в цілеспрямований характер історії. Вони думають, що всі складові особистості повинні розвиватися однаково. На їх думку, держава не долучає до моралі, воно лишень вчить читати, а інструкція – це панацея, яка здатна творити чудеса. Таким чином демократія витворює власний образ людини. Але її прекрасний ідеал не існує ніде в світі [...].

Фашистівці не вважають людину відпочатково доброю, вони не вірять ані в прогрес, ані в незворотність історії. Вони плекають думку про те, що у людей є можливість впливати на свою долю. Принаймні, частково. Вони вважають, що революції в історії, природно, мають свої причини і передумови, але, врешті-решт, виникають за рахунок енергії людини або групи людей. Без цієї енергії революцій б не було. Перемоги і поразки, відтак, розглядаються як результат змішання віддалених причин, випадковостей і незламної волі людей. Фашистівці не втрачають віри в те, що людина, з її розсудливістю і енергією, здатна протистояти потоку подій. Вони вважають, що людина здатна розвинути у своєму народі якості, які допоможуть йому вижити і подолати всі біди.

Мета фашистівської держави – формування людини згідно певної моделі. На відміну від ліберальних, фашистівські держави прищеплюють своїм громадянам мораль. Волю й енергію, якими володіє нація – їх головна цінність – вони ставлять в основу і виховують переважно колективні якості, які зміцнюють національний дух. Вони прагнуть розвинути такі національні якості як дисципліна, любов до порядку і роботи, почуття обов’язку і честі. На практиці вирішення повсякденних завдань ці принципи національної моралі виражаються почуттям відповідальності, почуттям солідарності, усвідомленим виконанням завдань – одним словом, людина відчуває себе на своєму місці і усвідомлює, що виконує важливі функції. Це відчуття не виховується в школі, його неможливо написати крейдою на дошці. У дитинстві воно прищеплюється дитині з вихованням, а у дорослої людини його допомагає розвинути режим. Як? Своїм власним прикладом: справедливим розподілом національних багатств, завданнями, які він пропонує [...]. Це не просто інший образ нації. Фашизм являє нам інший образ людини.

Моріс Бардеш, «Що таке фашизм?» (ориг. Qu’est-ce que le fascisme ?)

Залишити відгук

Ваш е-mail не буде оприлюднено! Обов'язкові поля позначено *