Демократія?

Що разу, коли люди жаліються на свавілля народних обранців, я починаю згадувати, що в Україні демократія, і відповідно керують ті – кого ми самі обрали. Демократія в нас забезпечена Законами, і захищає її весь «західний світ». Проте, давайте розберемо детально, що таке демократія, і що вона нам дає.

Демократія є формою (різновидом) держави, яка характеризується, щонайменше, такими ознаками: 1) визнанням народу вищим джерелом влади; 2) виборністю основних органів держави; 3) рівноправністю громадян і насамперед рівністю їх виборчих прав; 4) підкоренням меншості більшості (перших останнім) при прийнятті рішень.

В принципі, це повинна знати кожна освічена людина, тож вважаймо, що я вам просто нагадав визначення даного поняття, скориставшись підручником «Теорії держави і права», в якому висвітлені найзагальніші ознаки даного політичного режиму.
Власне, то трьох з чотирьох ознак, претензій у мене немає, або майже немає. А от четверта, на котрій побудовано сам спосіб дії демократії, викликає багато питань. Звичайно, як казали в минулому «інтереси більшості стоять вище інтересів меншості», і в цьому є зерно раціональності. Проте, є величезне «але». Демократичний режим зрівнює всіх людей за їх правами, тож виходить, що інтелігентний професор, котрий написав безліч робіт з економіки, і дійсно знає, як держава мусить розвиватися далі, має такий же голос, як і безхатько, котрому лише «стапарік на апахмелочку» і треба; сумлінний робітник заводу, який з дружиною «тягнуть» сім’ю на мізерну зарплату, мають таке ж право голосу як і алкоголік, що віддасть свій голос за красиву обіцянку.

А тепер, не звертаючись до статистичних даних (бо відверто кажучи я не хочу їх шукати), прикинемо, кого в державі більше, освічених людей, котрі хвилюються за майбутнє держави і своїх дітей, чи безголових і безвідповідальних осіб, котрі крім розваг нічого не потребують? Прикинули? Ну так отож. І в результаті ми бачимо, що в нас влада найнижчих, декласованих верств та прошарків населення, котрі складають більшість, тобто «охлократія».

Демократія є дієвим способом управління народом державою тільки в тому випадку, коли цей народ достатньо освічений, та культурний. Тільки тоді, країна буде розвиватись, а якщо виборчу основу становить бидло, то і при владі буде воно.
На жаль нам дуже далеко до ідеальної, так званої партисипативної демократії, та якщо ми відкинемо уявні цінності, які так вперто нав’язує нам захід, і перестанемо оглядатись на радянське минуле, про яке нам постійно нагадує схід, то зможемо побороти дурість народу, і змінити сучасну «охлократію», на справжню демократію.

P. S. Дана стаття не направлена на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу, а оприлюднена виключно з метою підвищення самосвідомості населення, та закріплення демократичних принців.

Петро Гнатюк, юрист

Залишити відгук

Ваш е-mail не буде оприлюднено! Обов'язкові поля позначено *