Hot! Африканське дзеркало

Африка – місце, де не спрацьовують звичні концепти. Здається, ніби у світі, охопленому ідеологічним контролем лібералізму, доля залишила цілий регіон як демонстрацію нездатності універсальних рецептів Заходу. Передовсім йдеться про політичну чи громадянську націю – яка формується на основі проживання, а не етнічного походження. Африканські суспільства складаються з дуже багатьох етносів, що переважно проживають у різних державах – і це наслідок колоніального розподілу континенту. З 1960-х місцеві режими намагаються сформувати нові, штучні ідентичності – тобто провадять нібито прогресивну роботу з формування політичних націй. Однак плани не спрацьовують. Етноси зростають, урбанізуються і формують інтелігенцію, що артикулює відчуття самостійної долі.

Звісно, часто вдається об’єднати більшість народів навколо вищих ідентичностей – релігії чи раси. Релігійний фактор зумовив розкол на порівняні частки у Судані та Нігерії – і в 2011 Південний Судан провів сепарацію; Нігерія завдяки нафтовим покладам гальмує процес. Однак в межах конфесійних таборів відчувається домінація переважного етносу (хауса серед нігерійських мусульман). В іншому випадку розгоряються конфлікти, що знімають пелену з етнічних протиріч (зіткнення інтересів йоруба – столичного народу у християно-язичницькому таборі Нігерії – з народами Дельти Нігеру, зокрема ібо).

В 1990-х у всіх на устах перебував приклад Південноафриканської Республіки. Під час боротьби з апартеїдом об’єднались 80 % чорношкірих, що належали до різних етнічних груп. З 1994 запускається ідея “райдужної нації”, що має єднати різні мовнорасові групи. Дійсно, на перших порах переможна більшість видавалась монолітною. Однак поступово зростають тертя, і з середини 200-х вже на політичну арену виходить політизація етнічності. Африканський Національний Конгрес (правляча партія) розколюється на фракції – зулу та інші народи незадоволені домінацією коса. Посилюється Інката – чисто зулуська партія, за яку проте голосують і дрібні меншини. Ситуація погіршується завдяки чіткій географічній структурі проживання різних етносів – африканерів, коса, зулу, свазі та інших. Лише у великих містах та столичній провінції Трансвааль фіксується дійсно мультикультурне населення – що супроводжується утворенням етнічних гетто, кримінальними зіткненнями. Імовірний проноз – розпад держави за чіткими етнокультурними кордонами.

Таким чином, спостерігається первинність етнічного первня відносно як до громадянської, так і расової чи релігійної належності. Останні домінують у випадку чітко вираженої зовнішньої загрози на цивілізаційному рівні, однак зовсім не забезпечують гармонії в умовах стабільного розвитку. Загальна тенденція – політичне самовизначення на етнічній основі, і альтернативні проекти забезпечують досить тимчасовий ефект.

З іншого боку, розвіюється ліберальний міф про обов’язковий зв’язок демократії та громадянського миру, відсутності спекуляцій на зовнішніх та внутрішніх конфліктах. Насправді диктатори в регіоні провадили політику зваженого підходу до етнокультурних відмінностей. Наприклад, в Замбії 1970-80-х незмінний президент К. Каунда забезпечував рівне представництво різних регіонів та племен. А після демократизації і створення багатопартійної системи реанімується сепаратизм, політики спекулюють міжетнічними проблемами – не тому що вигадали їх, а внаслідок об’єктивної реальності. Аналогічно в Кенії лібералізація політичного життя супроводжується загостренням задавнених проблем. Звісно, диктатори іншого типу спираються суто на рідний етнос – але їх швидко скидають.

Таким чином, Африка демонструє дійну потенцію міжетнічного загострення, а також відсутність одновимірного зв’язку між ліберальною демократією та громадянським миром. Варто спроектувати ситуацію і на інші регіони. Зокрема примарні надії європейців щодо непохитності їхнього устрою, переживаючи зіткнення з інокультурним середовищем мігрантів, мають значні шанси розвіятись немов дим. Ігнорування етнокультурних протиріч – вірний шлях до катастрофи, від чого хай стримає нас африканське дзеркало наших же проблем.

Юрій Олійник

Залишити відгук

Ваш е-mail не буде оприлюднено! Обов'язкові поля позначено *