Hot! Гагаузи

На півдні нашої країни проживає ряд нечисельних народів. Серед них кримчаки, караїми (сотні людей), а також гагаузи. Здається, їх достатньо багато – хоча в Україні лиш близько 25 тисяч, ще 178 – у сусідній Молдавії. При чому проживають відносно компактно, обабіч двох боків кордону. Гагаузькі села лежать у Комратському, Вулканешському, Кагульському та сусідніх районах Молдови. В Одеській області – околиці Килії, Рені, Тарути, Болграду. Все це – давній Буджак – степовий регіон, сколонізований з кін. 18 ст. “Ноєвим ковчегом” народів (болгари, українці, молдавани..). Для України гагаузи не представляють наразі жодної загрози. Візія сепаратизму стояла в Молдові, де у 1990 проголошується республіка Гагауз Єрі. Остання, проте, вже в 1994 на референдумі задовольняється автономією (звісно, з прапором, підтримкою мови і культури).

Національний прапор гагаузів Гагаузи – повністю православний народ (єдиний серед тюрків). Примандрували вони з Болгарії на межі 18 і 19 ст. –тікаючи від османської експлуатації. Там і досі проживає 200 тис. “болгарських гагаузів”. Однак мова 498 тисячного народу кваліфікується ООН як така, що перебуває під загрозою зникнення. На жаль, асиміляційні процеси, урбанізація розмивають лінгвістичну спадкоємність. Однак хасил зберігають етнічні традиції, пам’ятають про батьківщину. Одну з груп гагаузів привів у Буджак священик Захарія Чакір. На згадку про село в Болгарії Чадир назвали нове поселення Чадир-Лунгою. Нащадки о. Захарії вели свій народ. Один з внуків, о. Михаїл – перекладав Біблію, богослужбові книги на рідну мову, просував освіту. Однак багато вивчених гагаузів їхали в турецькі університети, Росію – щоб якось реалізуватись (побачив чужини і простий народ – немало безземельних селян емігрує до Аргентини в період світових воєн). Користувались просвітителі різними абетками, зазвичай грецькою. Лише в 1957 кодифікується абетка на кириличній основі. З її застосуванням видали збірник поезії гагаузьких авторів – “Буджактан сесляр”. Зараз просувається перехід на латиницю – для зближення з Європою (може, за прикладом молдаван і румун). А в Чадир-Лунзі не забувають про знаменитих земляків – діє меморіальний музей, до стоврення якого приклався ще один нащадок, Дмитрій Кіорогло.

gag-cost То ж звідки родом гагаузи? Переважно лінгвісти відносять їхню мову до огузько-булгарської підгрупи мов, поділяючи на болгарський та молдавський (марітимський) діалекти. Останні близькі до турецької мови, а через неї – до вимерлих огузької. Відгалуженнями огузів (узів) були печеніги та торки русинських літописів. Та й назва сусідніх народів “гагаузи” корелює з “узами”. Звідкіля взялися православні тюрки в Болгарії – очевидно, що з доосманських часів. А єдиний варіант – 11 ст., коли землі візантійської Фракії спустошувались набігами пацинаків – печенігів. Після програшу Ярославу Мудрому кочові племена покидають причорноморські степи і переходять на землі півдня сучасної Румунії, вздовж низу Дунаю. Звідси з 1040-х ідуть набіги, аж поки їх не розбив імператор Олексій Комнін. Пізніше їх поселяють як федератів на малолюдних землях. Очевидно, якась частка до кінця не асимілювалась, однак релігійно злилась з сусідами, охрестившись у православну віру. Подібна доля у нащадків половців (куман), що оселились в Угорщині (досі місцевості Велика та Мала Куманії). Вони теж довго зберігали мовні особливості, будучи скотарями. Приповільнили асиміляцію. Швидше за все, османські завоювання – болгарська мова втратила статус елітної, натомість мова завойовників подібна (не виключено, що багато гагаузів переходили в іслам, розчиняючись в османському морі). Однак ядро зберегло свою віру, а також мовно-культурні особливості – і прагне передати нащадкам, зоб світ не збіднів.

gag-cost2

Підготував: Юрій Олійник

Залишити відгук

Ваш е-mail не буде оприлюднено! Обов'язкові поля позначено *