Hot! Бесіда про котів

Кіт – улюблена тварина письменників. … Знову кліше?

У мене немає конкретних статистичних даних, але цей факт, здається, давно доведено. “Якщо ви хочете, бути письменником, будьте котом”, казав Олдос Хакслі. Мішель Турньє писав про котів: “Властивість ходити серед книг і чорнильниць, не порушуючи порядку, робить його ідеальним товаришем письменника”. “Письменники люблять котів, додає Робертсон Девіс, оскільки це надзвичайно тихі, милі та розумні істоти. І коти люблять письменників з тих же причин. ”
Де Монтень і Дю Белле до Жюльєна Гріна та Жака Лорана, враховуючи Ла Фонтеня і П’єро (Кіт у чоботях), Шатобріана, Теофіля Готьє, Іполита Теном, Меріме, Барбе д’Оревільї, Бодлера, Жорж-Санд, Сен-Бева, Анатоля Франса, Жюля Верна, П’єра Лоті, Колетт, Кокто, Жана Жіоно, Дріе ла Рошеля, Альбера Камю, Марселя Еме («Казки кота Мурлика»), Поля Морана, Жуандо, Фолкнера, Хемінгуея, Рене Шара, немає кінця списку письменників, які не тільки присвятили себе вшануванню котів, але й оспівували це у своїх творах. Мопассан був навіть заснував з Олександром Дюма, лігу захисту котів. Роже Пейрефіт, який розповів про смерть матері, отримав на це телеграму від Монтерлана: «Мужайтесь! Не одружуйтесь. Не постигайтесь в монахи. Купіть кота». Мальро просив, щоб статуя Бастет, єгипетської богині-кішки, стояла поруч із його труною. Ким би був Селін без Бебер? Та Поль Леото, який ніколи не полишав своїх тридцяти котів?

Одним з можливих пояснень може бути, що письменникам часто притаманна жіноча психологічна складова. Адже кішка завжди вважалася символічним виразником жіночності (як відомо, найкрасивіший жіночу принаду називають “кицькою”). Якісь міркування?

benoist-cat

Кіт належить до “правих тварин”, але про яку праву сторону йде мова? Виходячи з цього, якщо собака “ліва”, то про який лівий бік ми говоримо?

Розділення на ліво-право не багато значить сьогодні. Щодо котів та собак, я вважаю, це абсолютно недоречно. Великі любителі котів, як Гюго, Золя чи Борис Віан не були, наскільки, мені відомо, людьми правих поглядів. Чи знаєте ви, що емблемою анархістів Національного центру трудящих є чорний кіт-бунтівник? Незалежність котів – це свобода тварин, яких приручили, але яких не дресирують – не пускаюсь особливо праворуч, в простір панування собак – слуг, вірні традиціям мисливства та встановленого порядку. Людина, якій властиві праві погляди, має смак влади. Вона любить покорятися. Ідеал вартового (ким рідко бувають ліваки), це радше: “Поруч, Рекс, лежати! ”

У східній традиції, кота часто порівнюють з богами, собаку трохи менше. Як пояснити такі розбіжності у ставленні? Собака може бути «європейською» і кіт «середземноморським»? У Греції на вулицях зустрічаються частіше коти, ніж собаки…

Дихотомія сумнівна. Говорять, що араби не люблять ні котів, ні собак, але за легендою, Мухамед, який хотів одягнути своє вбрання, одного ясного дня знайшов свою кішку Му’іззу сплячою на його рукаві: щоб не порушувати її сну, він просто відрізав рукав. У Стародавньому Єгипті була особливо шанованою богиня-кішка Бастет, яка можливо, похожила від левиці. У Європі, щоправда, кельти, схоже, шанували більше собак (ім’я великого героя Кухулін з ірландської означає “собака Хуланна”, тоді як Сенн Шаіт «голова кота» – це ім’я узурпатора Керпра, який спричинив крах Ірландії), німецька релігія залишила нам згадку про богиню Фрейю, колісниця, якою була запряжена двома котами – Бігул і Трегул. Дочка Нйорда і сестра-близнючка Фрейри, Фрейя (ім’я якої наближене до німецького слова «frau» – «пані») була найпопулярнішим і найшановнішим божеством у країнах Північної Європи. Богиня краси, землі і плодючості, вона також розглядається як перша з Валькірій. Її можна порівняти з грецькою Артемідою; а от в римлян коти асоціювались з Діаною-мисливицею, культ якої асимілювався до культу Бастет.

Тим не менш, є багато людей, які не люблять кішок!

Остерігайтеся таких! Існує багато емпіричних робіт, які показують, що існує близька відповідність між смаком кота та «котячим темпераментом» чи смаком собаки та «собачим темпераментом» у людей. Коли ми зустрічаємо когось, хто не любить котів, то відразу відчуваємо, що не знайдемо з ним спільної мови. Втім, для мене залишається загадкою як можна їх не любити. “Життя без музики було б помилкою”, сказав Ніцше. Те ж саме і з котами. Що стосується тих, хто завдає шкоди котам, вони заслуговують довічного ув’язнення (де перебуватимуть, безумовно, під вартою собак). Але найстрашніше, коли з ідеологічних чи метафізичних міркувань виправдовують ненависть до котів.

Дайте нам кілька хороших причин, щоб любити котів … Дайте нам стільки ж причин не ненавидіти собак, знаючи, що вони мають бути в кожного!

Тен писав: «Я дослідив багатьох філософів і котів. Мудрість котів є нескінченно вищою”. Теофіль Готьє, однак, назвав кота «істотою філософською». Отже, нічиєю. Насправді, немає абсолютно ніякої причини, щоб любити котів, адже любов має свої причини, які для розуму не відомі. Отже, з котами, йдеться не про дружбу, а про любов. Скажімо просто, що вони добре заступають янголів-охоронців! Собака – це найкращий друг людини. Таким чином, є багато причин їх утримувати. Більше того, всупереч поширеній думці, є навіть собаки, які люблять котів!

Інтерв’ю з «Флеш» («Flash») від 25 серпня 2011 року

Залишити відгук

Ваш е-mail не буде оприлюднено! Обов'язкові поля позначено *