Hot! Споживацтво

Вибір суспільства, що ґрунтується виключно на кількісному вимірі споживання матеріальних благ членами суспільства – на шкоду усім іншим критеріям.

Споживацтво – найнижчий рівень матеріалізму та економізму, оскільки воно не зацікавлене у довготерміновій економічній потужності, ігнорує економічні та екологічні ефекти та зосереджує зусилля виключно на виключно на обсягу негайного споживання. Споживацтво є формою рабства, жертвою якого стала більшість людей нашої цивілізації, ця більшість вже не є ані громадянами, ані діячами, ані відповідальними індивідами, а радше пасивними, одомашненими істотами. Питання екологічного, етнічного чи політичного характеру не цікавлять споживача. Навіть його власна безпека займає друге місце щодо рівня його життя. Споживав моя гуска в курятнику виробника фуагри [1].

Споживацтво викликано певною психічною патологією – як це довели Торстейн Веблен [2], Гі Дебор [3] і Жан Бодрійяр [4]. Вона полягає в накопиченні об’єктів та речей, однак без відчуття завершення (кінця), навіть у питаннях задоволення та добробуту.

Примітки:

  • Фуагра, або «жирна печінка» – це страва, яку готують з печінки навмисно перегодованої качки чи гуски.
  • Веблен (1857-1929) – видатний американський економіст та соціолог. Прославився книгою «Теорія класу нероб» (1899 рік), у якій він теоретично припустив появу вищого класу сучасного суспільства, унікального за безмірне споживання, проти невеликий внесок у технічне обслуговування або розвиток цивілізації.
  • Гі Дебор (1931-1994) – французький марксист-філософ і засновник Сітуціоністського інтернаціоналу, чиї ідеї вплинули як на радикальних лівих, так і на правих. Спектакль, описаний в його ключовій роботі «Суспільство спектаклю» – одне із значень, за допомогою якого капіталістичний лад підтримує своє панування в сучасному світі – за рахунок зведення справжніх людських переживань до представницьких картинок у мас-медіа, що дає змогу таким чином можновладцям визначити як індивіди мають відчувати дійсність.
  • Жан Бодрійяр (1929-2007) – французький філософ і культурний теоретик, що вважається одним з найважливіших постмодерністських мислителів. У своїх ранніх роботах він проаналізував споживацтво і дійшов висновку, що капіталістичні суспільства прищеплюють хибні потреби у свідомість споживачів, прив’язуючи особистість споживача до об’єкта поклоніння (фетишу), який надасть йому соціальний престиж, якщо він придбає його.

Залишити відгук

Ваш е-mail не буде оприлюднено! Обов'язкові поля позначено *